Röportaj: Ezgi Arpacı, Rabia Balcı

Aktif Yapısıyla Örnek Üniversite GAÜN

Aktif Yapısıyla Örnek Üniversite GAÜN

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN), ülkemizdeki en büyük ve akademik anlamda en güçlü üniversitelerinden birisi olarak görülüyor. Tarihten günümüze çok çeşitli kültürlerin yaşam alanı olmuş Gaziantep’te bulunan üniversite, 107 ülkeden 4 binin üzerinde yabancı öğrencisiyle her alanda gelişmeye devam etmekte.

GAÜN’ü sizlere daha yakından tanıtmak için İletişim Fakültesi Başarılı öğrencilerinden Ezgi Arpacı ve Rabia Balcı, Rektör Prof.Dr. Ali Gür ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Bu röportajda, Rektör Prof.Dr. Gür Gaziantep Üniversitesi’ne yönelik gelecek vizyonundan ve çeşitli projelerinden bahsetti. O röportajla sizlerleyiz.

 

Ezgi Arpacı: Sayın Rektörüm, ilk olarak Gaziantep Üniversitesi’ni nasıl tanımlarsınız? Üniversitemiz denince aklınıza ne geldiğini birkaç cümle ile özetleyebilir misiniz?

Prof.Dr. Ali Gür: Gaziantep Üniversitesi, geçmişine ve geleneklerine bağlı, gelecek vizyonu güçlü, kurumsallaşmış ve aynı zamanda bölgesine ve Türkiye’ye büyük hizmet veren kadim bir üniversitedir.

 

Rabia Balcı: Gaziantep Üniversitesi için öncelikli düşündüğünüz projeler nelerdir?

Prof.Dr. Ali Gür: Gaziantep Üniversitesi mühendislik fakültelerimiz çok güçlü. Zaten 1973’te mühendislik olarak kurulduğu için alt yapısı ODTÜ geleneğinden geliyor. Ayrıca tıp fakültemiz, sağlık alanında çok güçlü. Benim istediğim, aynı zamanda sosyal alanlarda da güçlü bir üniversite olmak.

Bu konuda eksik kalmayalım; çünkü Orta Doğu coğrafyasının kapısında bir üniversite ve şehiriz. Buradan Orta Doğu’ya vizyon oluşturmak açısından, sosyal bilimlerin de aktif olarak çalıştığı ve aynı zamanda bölgeye raporlandırmaları yapan güçlü bir alt yapı oluşturmasını istiyoruz.

İkincisi, şu anda uluslararası öğrenci sayımızla Türkiye’de üçüncü sıradayız. İstiyoruz ki bu öğrenci sayımızı, kalitesiyle birlikte daha da arttıralım. Böylece,108 ülkeden olan öğrenci sayımız belki 140 ülkeye çıkacaktır. Dolayısıyla Gaziantep Üniversitesi bölgesinde lider ve aynı zamanda coğrafyasında da öncül rol üstlenen, çok uluslu, çok kültürlü ve aynı zamanda da çok dilli bir üniversite olması, bizim açımızdan da Türkiye açısından da değerli olacaktır.  

 

Ezgi Arpacı: Yeni kurulacak olan üniversite ile Gaziantep Üniversitesi arasında iş birliği olabilir mi olursa ne gibi işbirliği olabilir? Sizin bu konudaki öngörüleriniz nelerdir?

Prof.Dr. Ali Gür: Yeni kurulacak üniversitelerin bazıları büyük üniversitelerin bölünmesiyle oluşuyor. Biz de Gaziantep Üniversitesi olarak varlığımızı, olduğumuz gibi devam ettiriyoruz. Yeni açılan üniversitede yeni bölümler açılıyor. Dolayısıyla ayrı iki tane devlet üniversitesi çalışacak; ama nasıl ki Sanko Üniversitesi’ne, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ne destek veriyorsak, yeni kurulacak üniversiteye de ihtiyaç olduğu ölçüde, destek istendiğinde, devletin imkanları neticesinde zaten destek vereceğiz.

 

Rabia Balcı: İletişim Fakültesi için neler düşünüyorsunuz? Beklentileriniz nelerdir?

Prof.Dr.Ali Gür: İletişim Fakültemiz özellikle coğrafyadaki iletişim kanallarının açık olması, sosyal medya başta olmak üzere yazılı, basılı, görsel medyanın iletişim kanallarında iyi yönetilmesi için çok önemli.

İletişim Fakültemiz, doğal olarak, en iyi kampüsümüzde 15 Temmuz’daydı. Fakat, orayı yeni üniversiteye devredeceğimiz için mekânsal olarak yeniden ana kampüse geçecekler.

Hocalarımızla birlikte, GAP idaresinin sponsorluğunda, İletişim Fakültesinde büyük bir proje gerçekleştiriliyor. GAP Yerel Medya isimli bu proje, büyük bütçeli bir projedir. Dolayısıyla İletişim Fakültemizin bu tür projelerde yer alması çok önemli.

Hanek gazetesi gibi, çeşitli yayınlarımızın, ayrıca sosyal medya, Mavi Mikrofon ve Haber Portalı gibi özellikle öğrencilerimiz tarafından yönetilen bir habercilik anlayışının olmasını ben açıkçası destekliyorum. Yeni programlarla daha güzel iletişim kanalları olacak diye düşünüyorum.

 

Ezgi Arpacı: Hanek Gazetesi’nden konu açılmışken, Hanek Gazetesi olarak sürekli gelişim göstermeye gayret ediyoruz. Yakın zamanda bildiğiniz gibi Haber Portalı da kuruldu. Sizin bu konu halkındaki görüşleriniz, beklentileriniz nelerdir?

Prof.Dr. Ali Gür: Üniversiteler sadece eğitim öğretim vermez. Üniversite aynı zamanda öncülük de eder. Her mesleğin eğitim kurumları içerisinde laboratuvar olarak kullandıkları alanlar vardır. İletişim Fakültesi’nin ana laboratuvarı da medya sektörü araçlarıdır.

Buna baktığımızda öğrencilerin laboratuvarı iletişim kanalları içerisinde en fazla ve en hızlı en doğru haberi kamuoyu ile paylaşmaktır. Bu aynı zamanda iletişim fakültesi öğrencilerinin önemli görevlerinden birisidir. Sizin gibi gençlere, bu sorumlulukları yüklendiğiniz için özellikle teşekkür ediyorum.

Burada istediğimiz şey, üniversite toplumun gerisinde kalmasın. Tam tersi, bilinçlendirme ve algı yönetimi açısından üniversite önde gitsin toplum arkadan gelsin.

Bunu yaparken de doğru bilgilendirmek ve doğru haber servisi yapmak diğer basın mensuplarına da örnek olması açısından önemlidir.

 

Rabia Balcı: Üniversite tercihleri yaklaşıyor, bildiğiniz gibi... Üniversiteye yeni başlayacak öğrencilere, üniversitemiz, şehir, yurt olanaklarımız, kültürel faaliyetlerimiz hakkında neler söylemek istersiniz? Üniversite adayları sizce neden Gaziantep Üniversitesi’ni tercih etmelidir?

Prof.Dr.Ali Gür: Neden Gaziantep Üniversitesi’ni tercih etmeliler, şunu düşünsünler 107 ülkeden 4 bin 2 yüz uluslararası öğrenci burada huzurlu ve mutlu yaşıyorsa benim Türkiye’den kendi yerli öğrencilerim daha barışçıl ve huzurlu ortamda daha da rahat olacaklardır.

Ayrıca, Gaziantep tarih, kültür, medeniyet ve gastronomi açısından kucaklayıcı bir şehir o yönden önemli.

Bakıldığında, özellikle Gaziantep Üniversitesi çok güçlü bir geleneği olan yaklaşık 45 yıllık bir üniversite ve Mühendislik Fkültesi, Tıp Fakültesi başta olmak üzere çok güçlü bir alt yapısı var. Kadro açısından da alt yapı açısından da.

Öğrenciler, buraya geldiklerinde iyi bir eğitim alacaklardır. Bu iyi eğitimin kalitesinin ölçütleri nelerdir. En basitinden şunu biliyoruz şu anda TÜBİTAK’ın sanayi bakanlığı ile yapmış olduğu çalışmada 2018 girişimcilik ve yenilikçilik endeksinde Gaziantep Üniversitesi Türkiye’de on dördüncü üniversite yani hem girişimci hem de yenilikçi bir üniversite.

Yine yakın zamanda, üç gün önce yayınlanan resmi rakamlarda Gaziantep Üniversitesi mezunlarının iş bulmak ve iş imkanlarına ulaşmak ve üniversitenin memnuniyet oranı Türkiye’deki üniversiteler içerisinde on üçüncü sırada. Dolayısıyla burası bir cazibe merkezi.

Bununla beraber, GAÜN şuanda 56 bin öğrencisiyle birlikte sosyal etkinlik açısından Türkiye’nin en aktif üniversitesidir. Sadece 2017'ye baktığımda akademik kurulla da zaten görüşüyoruz bunu. 581 tane ulusal uluslararası kongre, sempozyum, sanat aktiviteleri, sportif aktiviteler, görsel ve sanatsal performanslar yaratılmıştır. 581 az bir rakam değil. Bu şu demektir hemen hemen her güne 3-4 tane, tatilleri bile çıkarsak güne 3-4 tane aktivite çıkıyor. Hatta ben bazen 8-9 aktivite aynı günde olunca hangisine yetişeceğimi şaşırıyorum.

Doya doya yaşayabiliyorlar. Yakın zamanda siz de şahit oldunuz, bahar şenliği özellikle çok aktifti. Ondan birkaç gün önce uluslararası öğrenci festivali çok aktifti. İlk defa Türkiye’de Gaziantep’te 1. Uluslararası Opera ve Bale Festivali burada yapıldı. Harika bir ekiple günlerce sürdü.

Doğal olarak bütün bunları düşündüğümüzde, burada öğrenciler çatışmadan, kavga etmeden fikirlerini ortaya koyarak rahatlıkla birbirleriyle iletişim kavramları içerisinde, toleranslı bir şekilde empati yaparak istedikleri şekilde, hem eğlenebiliyorlar hem de eğitiliyorlar. Bu da onlar için en büyük zenginlik. Dolayısıyla böyle büyük bir ana kampüs içerisinde, kapasiteli eğitim programları ile birlikte, aynı zamanda görsel ve sanatsal aktivitelerde de yer almaları onları zenginleştiriyor.

Bir başka avantajımız da, bir çok şehirde üniversitede kampüsler şehir dışındadır. Biz tam tersi şehrin ana merkezindeyiz. Sorsanız Gaziantep’in en canlı yeri neresi, gece 2'de 3'te bile tamamen hayatın yaşandığı GAÜN önüdür. Dolayısıyla bu da onların imkanlara ulaşması açısından da rahatlık verir.

 

Ezgi Arpacı: Son olarak 19 Mayıs'la ilgili gençlere yönelik mesajınız nedir?

Prof.Dr.Ali Gür: Gençler özellikle ülkemizin geleceğini kendilerinin elinde olduğunu bilmeliler. Bir taraftan sportif faaliyetlerde özellikle güçlü karakterli insanlar yetişirken diğer taraftan da iyi eğitilmiş insanlar yetişmelidir.

Bir taraftan 19 Mayıs’la birlikte ülkemizin kurtuluşu açısından bir mücadele verilirken bu süreçte de özellikle şu anda dünya çapında bütün birçok işgalci güçler Türkiye’nin etrafını sıkıştırıp, Türkiye’yi ele geçirmek işgal etmek için uğraşırken bizim gençlerimiz yine 1919'daki o ruhla yeniden aynı ruhu yaşayıp ülkelerinin vatanlarının herhangi bir şekilde kötü amellere alet edilmemesi için her türlü mücadeleyi vermeliler.

Gençlerimiz, özellikle akıllarını iyi kullanmalılar, akıllarını başkalarına asla kiraya vermemeliler. Bu vatan millet uğruna yapmaları gerekenleri yapsınlar. Bayrak sevdası, inançları uğruna bu yolda giderken de asla kimin ne dediği önemli değildir. Vatanına sadık, vatanıyla bayrağıyla birlikte yaşayan gençlerimiz bizim geleceğimizdir. Bunun emanetini kendilerine yük olduğunu ama bu emaneti de ancak kendilerinin taşıyabileceğinin idrakinde olmalarını istiyorum.Haberler
Haber: HATİÇE GEZGİÇ

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİNDE “DİN VE SANAT” PANELİ

GAÜN Akademik Etik Topluluğu tarafından, GAÜN İnşaat Mühendisliği Konferans Salonu’nda 07.03.2019 tarihinde “Din ve Sanat Paneli” düzenlendi....

Devamını oku
Haber: Celil Baştuğ

Bir topluluktan daha fazlası

Gaziantep Üniversitesi 80. Yıl kültür merkezinde faaliyet gösteren topluluklardan Tiyatro Topluluğu’nun eğitmeni  Serhat Başbuğa bu topluluk hakkında bilgiler...

Devamını oku
Haber: HATİÇE GEZGİÇ

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ PEDAGOJİK FORMASYON EGİTİMİ BAŞLADI

GAÜN Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr Mehmet Bardakçı 13.03.2019’da Hanek gazetesi muhabirlerine pedagojik formasyon ne olduğuna dair bilgiler...

Devamını oku
Haber: SEVİL ALMA

NİJER’E 3 ESER

  İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakıfları (İHH) tarafından Nijerya’ya yardım amaçlı düzenlenen “Nijer’e 3 Eser” kermesinde bir çok...

Devamını oku
Haber: HÜSNA ŞEN

MEDUSA CAM ESERLER MÜZESİ

MEDUSA CAM ESERLER MÜZESİ Türkiye‘nin ilk özel cam eserler müzesidir. Gaziantep Kalesi civarında eski bir antepevinde hizmete açılan bir müzedir. Roma ve...

Devamını oku
Haber: ESRA MENGEŞ

1500-2000 yıllık bir tarihe dayanan “Almacı Pazarı”

1500-2000 yıllık bir tarihe dayanan “Almacı Pazarı” Gaziantep’teki sayılı çarşılarından olan “Almacı Pazarı“1500-2000 yıllık bir tarihe dayanıyor.  ...

Devamını oku
Haber: HATİÇE GEZGİÇ

ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM

Bir öğretim etkinliği sırasında öğrenen bireylere konu hakkında bir şeyin öğretilebilmesi için eğitimci-öğrenci arasında bir iletişimin kurulması gerekiyor. Bu...

Devamını oku
Haber: HATİÇE GEZGİÇ

SAĞLIKLA YAŞAMAK BİLİNÇTİR!

Bilindiği üzere grip, her yıl dünyada ve ülkemizde ortalama iki defa salgın şeklinde yayılırken, hastalık kendisini özellikle  soğuk ve sıcak hava değişimlerine maruz...

Devamını oku
Haber: HÜSNA ŞEN

GAZİANTEP HAMAM MÜZESİ

Gaziantep Kalesi civarında bulunan bu tarihi hamam, Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırıldı. Günümüzde ise müze olarak kullanılmaktadır. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi...

Devamını oku
Haber: MERVE YAVAŞCAN

“Darbelerin yaşanmaması için tarih okumalıyız”

Gaziantep Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi, Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Yunus Emre TANSÜ, Hanek Gazetesi Uygulama...

Devamını oku
Haber: MERVE YAVAŞCAN

GAÜN ÖĞRENCİLERİNDEN BAŞARILI PERFORMANS

Gaziantep Üniversitesinde AR-GE faaliyetlerini sürdüren Otomobil, Robot ve Enerji Topluluğu (ORET) öğrencileri, kendi atölyelerinde %100 yerli elektrikli otomobillerini...

Devamını oku
Haber: HATİÇE GEZGİÇ

GAÜN ÖĞRENCİLERİNE FAYDALI BİR SEMİNER DAHA!

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İletişim ve Medya Topluluğu tarafından hazırlanan Etkili İletişim ve Beden Dili Semineri, GAÜN Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör....

Devamını oku
Haber: ABDÜLHAMİT DERMAN

MİHRİBAN ŞİİRİNİN USTA ŞAİRİ GAZİANTEP'TE ANILDI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda 16 Ekim 2018’de gerçekleştirilen ,Türk Edebiyatının önde gelen usta şairi Abdürrahim...

Devamını oku
Haber: MERVE YAVAŞCAN

SON MEYAN ŞERBETÇİSİ: HALİL USTA

1967 yılından bu yana Halil Gezer, eşi Şükriye Gezer’le birlikte meyan şerbetçiliği yapmaya devam ediyor. Dededen babaya, babadan oğula devam eden meslek, şimdilerde yerini merdiven...

Devamını oku
Haber: HATİÇE GEZGİÇ

CNR GAZİANTEP KİTAP FUARI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB) ve Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenen CNR Gaziantep Kitap Fuarı Gaziantep Üniversitesi...

Devamını oku
Haber: HATİÇE GEZGİÇ

İLETİŞİM VE MEDYA TOPLULUĞU’NDAN MEDYANIN MUTFAĞINA YOLCULUK

İLETİŞİM VE MEDYA TOPLULUĞU’NDAN MEDYANIN MUTFAĞINA YOLCULUK Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İletişim ve Medya Topluluğu 28 Kasım’da, Gaziantep’te bulunan Anadolu Ajansı,...

Devamını oku
Haber: ABDÜLHAMİT DERMAN

İLKİ KURULAN GÖÇ ENSTİTÜSÜ'NÜN İLK PANELİ

Gaziantep Üniversitesi Göç Enstitüsü ve Sosyoloji Bölümünün düzenlediği “Göç tartışmaları 1" paneli 23. 11. 2018’de...

Devamını oku
Haber: MERVE YAVAŞCAN

BİRLEŞİK KRALLIK ANKARA BÜYÜKELÇİSİ GAÜN'DE

Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott, Gaziantep Üniversitesi’nde “Göç Tartışmaları 2” panelinde, öğrenci ve...

Devamını oku
Haber: MERVE YAVAŞCAN

SEKİZİZ + BİRİZ GRUBU ESERLERİYLE GAZİANTEP’TE

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Cenani Konağı Kültür Ve Sanat Merkezinde, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin düzenlediği ‘’SEKİZİZ + BİRİZ’’...

Devamını oku
Haber: MERVE YAVAŞCAN

AKADEMİK CAMİADA “ETİK” KAVRAMI

26 Kasım 2018 tarihinde, Gaziantep Üniversitesi(GAÜN) Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen, “Etik Değer Açısından Eğitim, Siyaset, Kamu,...

Devamını oku
Haber: HATİÇE GEZGİÇ

GAÜN’DE TOPLULUK RÜZGARI

Gaziantep Üniversitesi’nde her yıl eğitim-öğretimin yeni başladığı günlerde tekrar edilen Topluluk Günleri, GAÜN kampüste , öğrenci yemekhanesi...

Devamını oku
Haber: HATİÇE GEZGİÇ

ATATÜRK VE SANAT AŞIĞI BİR EĞİTİMCİ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında 29.10.2018’de Gaziantep Sankopark'ta Mozaik Atatürk Portresi'ni sergileyen Tarih öğretmeni aynı zamanda sanatçı Mehmet Yılmaz,...

Devamını oku
Haber: GÖKHAN YAVAŞ

GAZİANTEP DÜNYADA 10. SIRADA

Gaziantep Forum AVM’de okul öncesi, ilk okul, orta okul ve lise çağındaki öğrencilerin Avrupa’yı tanıması için yapılan etwining projesinin sergisi...

Devamını oku
Haber: HATİÇE GEZGİÇ

GAÜN'DE LÖSEMİLİ ÇOÇUKLAR HAFTASI'NDA FARKINDALIK ETKİNLİĞİ

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Toplumsal Araştırmalar Topluluğu 2-8 Kasım ‘Lösemili Çocuklar Haftası’ sebebiyle, bu hastalığa dikkat çekmek ve farkındalık...

Devamını oku
Röportaj: Ezgi Arpacı, Rabia Balcı

Aktif Yapısıyla Örnek Üniversite GAÜN

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN), ülkemizdeki en büyük ve akademik anlamda en güçlü üniversitelerinden birisi olarak görülüyor. Tarihten...

Devamını oku
Haber: Hatice Gezgiç

Gaziantep Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi

İnsanoğlu yaşadığı dünyayı başka canlılarla da paylaşmaktadır. Bütün canlılar birbirleriyle etkileşim halindedir. Doğal ortamların bozulması, doğal dengenin bozulmasına, çevrede...

Devamını oku
Haber: Erol Barazi

GAÜN’den İsrail’e Kınama

Gaziantep Üniversitesi, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti yapma kararına ve 14 Mayıs’ta Kudüs’te yaşanan katliama tepki olarak kınama bildirisi...

Devamını oku
Haber: Nesibe Dağ

GAÜN’de “Halkla İlişkiler Çalışmalarında Basının Önemi” Üzerine Bir Etkinlik Gerçekleşti

Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerine yönelik olarak TDS Medya Organizasyonun etkinlik yönetiminde İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi...

Devamını oku
Haber: Ökkeş Gök

GAÜN'de 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması Festivali

Gaziantep Üniversitesi  Toplumsal Duyarlılık Projeleri Merkezi,Yeni Doğu Uluslararası Öğrenci Derneği  ile Uluslararası Öğrenci Ofisi işbirliğinde ve Gaziantep...

Devamını oku
Haber: Uğur Şimşek

Gaziantep Kale Etrafındaki Esnafın Öğrenci Sevgisi

Gaziantep Üniversitesi iletişim Fakültesi Gazetecilik son sınıf öğrencilerinin Kent Mekân Ve iletişim dersi kapsamında kale etrafındaki esnaf öğrencilere yardımcı olma...

Devamını oku
Haber: Uğur Şimşek

Gaziantep Üniversitesi’nde Afrikalı Öğrenci Olmak

Gaziantep Üniversitesi Gazetecilik bölümü öğrencisi olan Afrika uyruklu Mübarek Amoo yaşadığı durumları anlattı. Gaziantep Üniversitesine geldiğinde ilk...

Devamını oku
Haber: Gökhan Yavaş

Dünya’da ve Türkiye’de Pedofili

Pedofili (sübyancılık) bir hastalıktır. Yetişkin bir bireyin ergenlik çağına girmiş bir çocuğa cinsel anlamda saldırıda bulunması durumudur. Türkiye’de en çok...

Devamını oku
Haber: Merve Yavaşcan

GAÜN'de 1. Uluslararası Etik Araştırmaları Sempozyumu Düzenlendi

Gaziantep Üniversitesi ve Academic Ethichs Platform işbirliğiyle 1. Uluslararası Etik Araştırmaları Sempozyumu düzenlendi. Sempozyum Düzenleme Kurulu ve Academic Ethichs Platform...

Devamını oku
Haber: Nesibe Dağ

GAÜN' de Bahar Şenlikleri Coşkusu

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) "24. Kültür, Sanat, Spor, Bahar Şenlikleri" kapsamında üniversitemiz, konserin yapıldığı alanda sanatçı Orhan...

Devamını oku
Haber: Nisa Tangülü

Gaziantep Üniversitesi Afrin Şehitlerini Unutmadı

Gaziantep Üniversitesi’nde (GAÜN) Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin Afrin bölgesinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtı’ nda...

Devamını oku
Haber: Sena Hatun Yıldırım

GAÜN’de Öğrenci Toplulukları Rüzgarı

Gaziantep Üniversitesi’nde öğrencilerin liderlik vasıflarını, kişiler arası sosyal ilişkilerini ve karar verme becerilerini geliştirmeleri, ders dışı zamanlarını yararlı bir şekilde...

Devamını oku
Haber: Erol Barazi

“Devlet Bütçesi Sağlam”

Gaziantep Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Maliye Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Yusuf Bozgeyik, ekonomi üzerine verdiği ropörtajda...

Devamını oku
Haber: Ökkeş Gök

Sektörün Gözüyle Halkla İlişkiler

Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından "Sektörün Gözüyle Halkla İlişkiler" adlı panel düzenlendi. GAÜN 15 Temmuz Yerleşkesi...

Devamını oku
Hazırlayan: Nesibe Dağ

Hanek 14. Sayı

Mart 2018 - Sayı 14 Gazetemizin ondördüncü sayısında; manşetimizde, Gaziantep Üniversitesi Senatosu, GAÜN'den Zeytin Dalına Destek adlı haberimiz...

Devamını oku
Haber: Hatice Gezgiç

Tarih Kokan Hamam

Gaziantep’in Kepenek Mahallesinde bulunan ve halk arasında Şıh Hamamı olarak anılan hamamın 16. yüzyıl ortalarında inşa edildiği biliniyor. Şeyh Fethullah Hamamı’nın camiden...

Devamını oku
Haber: Sena Hatun Yıldırım

Cem Öğretir'den Etkili İletişim Şifreleri

ATV Ana Haber sunucusu Cem Öğretir, 17 Mart 2018 Cumartesi günü Gaziantep Şehitkamil Kültür Merkezi'nde katılımcılara sertifikalı "Beden dili, Diksiyon ve Etkili...

Devamını oku
Video: Mavi Mikrofon Ekibi

MUHTEŞEM MİLLET (23 Nisan)

MUHTEŞEM MİLLET (23 Nisan) İşgal birlikleri 1919’da tam da Fatih’in İstanbul’a girdiği kapıdan girerek İstanbul’u işgal etmişti. O zamanlar İstanbul demek İslamiyet...

Devamını oku
Haber: Fatma Kangal

GAÜN Aikido Topluluğu

Gaziantep Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’nda aynı zamanda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde Aikido antrenörlüğü yapan Davut Arslan, 2017...

Devamını oku
Haber: Gökhan Yavaş

Polen Alerjisi

Bahar, rengârenk çiçekleri ve yemyeşil bir örtüye bürünen doğası ile büyüleyici bir mevsim. Ancak bu güzel mevsimden yeterince faydalanamayan ve...

Devamını oku
Haber: Merve Yavaşcan

Gençlik Meclisi'den Oku-Yorum Projesi

Gaziantep Kent Konseyi Gençlik Meclisi'nde 17.03.2018  tarihinde Oku-Yorum  projesini konsey üyeleriyle tanıştıran Fatma Binici, okuduğunu anlayan,...

Devamını oku
Haber: Nisa Tangülü

İletişim Çağında İletişim Fakültesinde Olmak

Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Öğrenci Uygulama Haber Portalı” açıldı. Böylece fakülte, öğrenciler için geliştirilen...

Devamını oku
Haber: Erol Barazi

“Bölgenin En İyisi GAÜN”

AK Parti Gaziantep İl Başkanlığı Kongersi için 25 Şubat Pazar günü Gaziantep’e gelen AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli...

Devamını oku
Haber: Ezgi Arpacı

Üçüncü Kariyer Zirvesi

Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Topluluğu tarafından düzenlenen Kariyer Zirvesi'nin üçüncüsü gerçekleştirildi. Mavera Kongre ve Sanat...

Devamını oku
Haber: Ezgi Arpacı

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Günümüz teknoloji dünyasının baş yapıtlarından sayılan icat, bilgisayar; neredeyse her insanın gereksinimi olmuş durumda. Hal böyleyken, kişi işini görecek türde ve...

Devamını oku
Haber: Nisa Tangülü

GAÜN Öğrencileri Mehmetçiğin Kalbine Dokundu

Gaziantep  Üniversitesi öğretim görevlisi Zaim Başaslan'ın sosyal medyadan askerlere destek amacıyla başlatılan kampanyayla Mehmetçiğe, 20 bin liralık iç...

Devamını oku
Haber: Ezgi Arpacı

12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü

İstiklâl Marş’ ımızın kabulünün 97. yılında, Mehmet Âkif Ersoy’u anarak ve empati kurarak, yazdığı bu anlamlı ve derin duygular yüklü marşımızı...

Devamını oku
Haber: Rabia Balcı

GAÜN’de “Kadın Yaşamın Neresinde” Paneli

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle GAÜN Atatürk...

Devamını oku
video: Mavi Mikrofon Ekibi

İstiklal Marşının Kabulü

Mehmet Akif Ersoy, Türk milletinin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşı’nın şairi olarak kuşaklar boyunca milletimizin hafızasına altın harflerle kazınmıştır. Osmanlı...

Devamını oku
Haber: Tuğçe Yenigün

GAÜN’ den Madde Bağımlılığı ve Uyuşturucu İle Mücadele Sempozyumu

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Gaziantep İl Müdürlüğü işbirliğinde “Madde...

Devamını oku
Haber: Gökhan Yavaş

“Hayatınıza Siz Yön Verin”

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Nesl-I Asım Öğrenci Topluluğu ile Gaziantep Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin 8 Mart Perşembe günü düzenlediği Etkili İletişim...

Devamını oku
Haber: Ramazan Özel

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Batı Dilleri ve Edebiyatları Topluluğu tarafından konuşmacılığını Yrd. Doç. Dr. Ela İpek Gündüz ile Yrd. Doç. Dr. Enes Kavak’ın...

Devamını oku
Haber: Merve Yavaşcan

Masum Görünen O İlaç Nelere Yol Açıyor

Son yıllarda artan antibiyotik kullanımı sağlık sorunlarını da beraberinde getirmeye devam ediyor. Yapılan araştırmalar sonucunda, bilinçsiz tüketime bağlı olarak...

Devamını oku
Hazırlayan: Halkla İlişkiler ve Reklam Atölyesi

Ders Sıra Dışı İlerliyor

Halkla İlişkiler Atölyesi Dersi Sıra Dışı İlerliyor Üretmek, ortaya bir şeyler koymak gerçekten de insanoğlunun yapabileceği en üst düzey şey. Fakat en az bu kadar...

Devamını oku
Haber: Gökhan Yavaş

Orta Doğu’nun Geleceği ve Irak Türkmenleri

Irak Türkmen Lideri Erşad Salihi, 21.02.2018 tarihinde Gaziantep Üniversitesi’nde katıldığı konferansta Türkmenlerin çektiği zorlukları ve Ortadoğunun geleceğinden...

Devamını oku
Haber: Erol Barazi

GAÜN’den Zeytin Dalına Destek

Gaziantep Üniversitesi Senatosu tarafından 20 Ocak 2018 tarihinde Suriye’nin kuzeyinde yer alan Afrin bölgesine yönelik PKK, PYD, YPG, DAEŞ terör örgütlerinden...

Devamını oku
Haber: Fatma Kangal

Eşler Arası Aldatma ve Aldatılma

Gaziantep Üniversitesi Gaziantep Eğitim Fakültesi PDR Anabilim dalında Öğretim üyesi olan aynı zamanda sekiz yıldır Aile danışmanlığı yapan Yrd. Doç. Dr. Eyyüp...

Devamını oku
Haber: Merve Yavaşcan

Türkiye Teknoloji Buluşmaları 4.Kez Gaziantep'te

E-Ticaret ve Dijitalleşme konulu Türkiye Teknoloji Buluşmaları 28 Şubat 2018 Perşembe günü Gaziantep Üniversitesi Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi....

Devamını oku
Haber: Nesibe Dağ

Gaziantep Oyuncak Müzesi

Gaziantep’in Bey Mahallesi’nde bulunan ve 2010-2011 yıllarında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan Oyun ve Oyuncak Müzesi, 2013 tarihinde...

Devamını oku
Video: Mavi Mikrofon Ekibi

Milli İradenin Şahlanışı

15 Temmuz Kalkışması ve Milli İradenin Şahlanışı Türkiye, 15 Temmuz 2016 tarihinin gecesinde, 21. yüzyıl çağdaş dünyasında demokratik bir hukuk devletinde “milli...

Devamını oku
Video: Mavi Mikrofon Ekibi

Umut Engel Tanımaz

UMUT ENGEL TANIMAZ! Merhaba gezegenimizde birlikte yaşadığımız insanlar, Ben Abdullah… Halep’te ailemizle yaşama tutunmaya çabalarken, 2014 yılında Suriye’de süren...

Devamını oku
Video: Mavi Mikrofon Ekibi

Gaziantep Savunması Denince Aklınıza Ne Geliyor?

Gaziantep Savunması Denince Aklınıza Ne Geliyor?

Devamını oku
Haber: Nisa Tangülü

Kent Konseyi’nden Fotoğrafçılık Kursu

Gaziantep Kent Konseyi Gençlik Meclis’in 24/02/2018 Cumartesi günü  düzenlendiği “ Temel Fotoğrafçılık Eğitimi” adlı sunum yapıldı. Katılımcılar...

Devamını oku
Hazırlayan: Ezgi Arpacı, Erol Barazi

Hanek 13. Sayı

Aralık 2017 – Sayı 13 Gazetemizin onüçüncü sayısında; manşetimizde, Gaziantep Üniversitesi Senatosu, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in...

Devamını oku
Hazırlayan: Ezgi Arpacı, Erol Barazi

Hanek 12. Sayı

Haziran 2017 – Sayı 12 Gazetemizin onikinci sayısında; Suriye’nin Farklı bölgelerinde, sıcak çatışma mıntıkalarında ağır koşullarda savaş muhabirliğini yapan deneyimli...

Devamını oku
Hazırlayan: Ezgi Arpacı, Erol Barazi

Hanek 11.Sayı

Mart 2017 – Sayı 11 Gazetemizin onbirinci sayısında; manşetimizde "Hantal yapıyı değiştireceğiz" başlığı altında, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ali...

Devamını oku
Hazırlayan: Ezgi Arpacı, Erol Barazi

Hanek 10.Sayı

Aralık 2016 – Sayı 10 Gazetemizin onuncu sayısında, GAÜN İletişim Fakültesi Dekanı olan Prof.Dr.Zeynep Hamamcı ile İletişim Fakültes hakkında gerçekleştirilen bir...

Devamını oku
Hazırlayan: Ezgi Arpacı, Erol Barazi

Hanek 9. Sayı

Eylül 2016 – Sayı 9 Gazetemizin dokuzuncu sayısında, manşetimizde yer alan GAÜN’de yeni dönem başlığı altında; görev süresi dolan Prof.Dr.Yavuz Coşkun'un...

Devamını oku
Hazırlayan: Ezgi Arpacı, Erol Barazi

Hanek 8. Sayı

Haziran 2016 – Sayı 8 Gazetemizin sekizinci sayısında, ikinci yaşımızı kutluyoruz. Gazetemizin muhabirleri ikinci kuruluş yıl dönümü için İletişim Fakültesi...

Devamını oku
Hazırlayan: Ezgi Arpacı, Erol Barazi

Hanek 7. Sayı

Mart 2016 – Sayı 7 Gazetemizin yedinci sayısında ‘Gaziantep Üniversitesi aklın ve etiğin kurumsallaştığı bir yerdir.’ başlığı altında Gaziantep Üniversitesi eski...

Devamını oku
Hazırlayan: Ezgi Arpacı, Erol Barazi

Hanek 6. Sayı

Aralık 2015 – Sayı 6 Hanek Gazetesinin 6.Sayısı "Hanek Gazetesi Gaziantep'e büyük katkı sunacaktır!" manşetiyle çıktı. Altıncı sayımızı PDF formatında...

Devamını oku
Hazırlayan: Ezgi Arpacı, Erol Barazi

Hanek 5. Sayı

Eylül 2015 – Sayı 5 Gazetemizin beşinci sayısında, ‘Gaziantep’in güçlü taraflarını ortaya çıkarmalıyız.’ başlığı altında Gaziantep...

Devamını oku
Hazırlayan: Ezgi Arpacı, Erol Barazi

Hanek 4. Sayı

Haziran 2015 – Sayı 4 Gazetemizin dördüncü sayısında, birinci yaşımızı kutluyoruz. Hanek muhabirleri gazetenin birinci yıl dönümünü kendi aralarında...

Devamını oku
Hazırlayan: Ezgi Arpacı, Erol Barazi

Hanek 3. Sayı

Mart 2015 – Sayı 3 Üçüncü sayımızın manşetinde ‘Gaziantep Üniversitesi toplumla iç içe’ başlığı altında, Rektör Yardımcısı...

Devamını oku
Hazırlayan: Ezgi Arpacı, Erol Barazi

Hanek 2. Sayı

Aralık 2014 – Sayı 2 İkinci sayımızın manşetinde ‘İletişim Fakültesi geleceğin iletişimcilerine umut vaat ediyor.’ başlığı altında, GAÜN İletişim Fakültesi Dekanı...

Devamını oku
Hazırlayan: Ezgi Arpacı, Erol Barazi

Hanek 1. Sayı

Haziran 2014 – Sayı 1 İlk sayımızın manşetinde ‘Parlayan Yıldız GAÜN’ adı altında, dönemin Gaziantep Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr.Yavuz Coşkun ile...

Devamını oku
Video: Mavi Mikrofon Ekibi

Atatürk Denince Aklınıza Ne Geliyor?

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü kapsamında  Gaziantep Üniversitesi Öğrencilerine “Atatürk Denince Aklınıza Ne Geliyor?” sorusunu sorduk, aldığımız...

Devamını oku
Video: Mavi Mikrofon Ekibi

Kıraathane ve Kafe Kültürü

Kahvehaneler ve kafeler, sosyal hayatın önemli birer parçası… Kahvehane ortamlarında insanlar sohbet edip stresli ortamlardan uzaklaşmakta, gazete okuyup televizyon izlemekte,...

Devamını oku
Video: Mavi Mikrofon Ekibi

Sosyal Medya Bağımlılığı (Fomo)

Sosyal medya gerçekten düşünüldüğü kadar faydalı bir internet aracı mı yoksa ruh sağlığını bozan bir hastalık mı? İnternetin bu en yaygın mecrası, günlük...

Devamını oku
Video: Mavi Mikrofon Ekibi

Gaziantep'te Kira Sorunu

Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya Atölyesi bünyesinde gerçekleştirdiğimiz Mavi Mikrofon programının ilk bölümü. Bu bölümde kira...

Devamını oku
Haber: Merve Yavaşcan

Kent Konseyi'nden Kan Bağışına Destek

Kızılay’ın Gaziantep’te  düzenlediği “Kan Bağışı Hayat Kurtarır” adlı  kampanyaya,  Kent Konseyi Gençlik Meclisi sessiz kalmadı. Konsey Başkanı...

Devamını oku
Haber: Hatice Gezgiç

Mahkumlar Topluma Kazandırılıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda 3-9 Kasım tarihleri arasında sergilenen Ceza İnfaz Kurumları El Sanatları Fuarı’na Gaziateplilerin...

Devamını oku
Haber: Fatma Kangal

Yer Altında Bir Medeniyet

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Gaziantep’in kültür ve medeniyetini yansıtan tarihi Hamam Müzesine ilgi her geçen gün...

Devamını oku
Haber: Nisa Tangülü

‘‘Zorluklarla Karşılaşabiliriz Ancak Dirençli Olmalıyız’’

Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesi Kariyer, Pazarlama İletişimi ve İkna adlı söyleşiyle British Town kurucusu Barış Baysal’ı ağırladı. İletişim Fakültesi...

Devamını oku
Haber: Erol Barazi

“Yeni Kadro Yeni Heyecan”

Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından uygulama gazetesi olarak çıkarılan ve bu dönem üçüncü yılında olan gazetemiz Hanek,...

Devamını oku
Haber: Erol Barazi

“Çorba Değil Yuvarlama”

Geçtiğimiz yıllarda UNESCO’nun “Yaratıcı Şehirler Ağının” Gastronomi alanında 9. sıraya yerleşen Gaziantep, yemek kültürü bakımından Türkiye’nin...

Devamını oku
Haber: Merve Yavaşcan

Tarihi El Emeği Meslek, Moda Oldu

Geçmişten günümüze kalan geleneksel mesleklerden yemenicilik; yaşlısından gencine ustalığı bulunan, doktor önerili ortopedik ayakkabı ve aynı zamanda filmlere konu olan...

Devamını oku
Haber: Nesibe Dağ

GAÜN’den “ Tadımlık Türküler”

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Bölümü’nün akademisyenleri ve öğrencileri tarafından “Tadımlık...

Devamını oku
Haber: Ramazan Özel

“Kadına Yönelik Şiddet’’

Gaziantep Üniversitesi tarafından düzenlenen “Kadına Yönelik Şiddet-Farkındalık Paneli”, Gaziantep Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü...

Devamını oku
Haber: Nesibe Dağ

“Diploma Kadar Sosyalleşmek de Önemli’’

Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Topluluğu, Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda “Geleceğin Liderleri Sektörle Buluşuyor’’ konferansı...

Devamını oku
Haber: Nisa Tangülü

Gaziantep Üniversitesi Başbakan Başdanışmanı Mustafa Şen’i Ağırladı

Gaziantep Üniversitesi Yeniler Topluluğu ile Türkiye Gençlik Vakfı tarafından hazırlanan ‘Kanayan Yaramız Kudüs’ konulu söyleşisi için Mühendislik...

Devamını oku
Haber: Erol Barazi

Gaziantep Üniversitesi’ nden Kudüs Kararına Tepki

Gaziantep Üniversitesi Senatosu, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına karşı kınama yayımladı. Son haftalarda dünya gündemine gelen...

Devamını oku
Haber: Tuğçe Yenigün

GİMET’ten Başarı Hikayem

Gaziantep Üniversitesi İletişim ve Medya Topluluğu (GİMET) tarafından düzenlenen ‘Başarı Hikayem’ konulu söyleşide Dolphin Reklam Ajansı Başkanı Nazmi Özkoyuncu...

Devamını oku
Haber: Tuğçe Yenigün

GAÜN’de Renkli Nar Festivali

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri tarafından Nar Festivali düzenlendi. Öğrenciler festivalde nar ekşisi yaparken,...

Devamını oku
Haber: Ezgi Arpacı

GAÜN’de Endüstri 4.0 ve Yapay Zeka Buluşması

Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Topluluğu tarafından hazırlanan “Endüstri 4.0 ve Yapay Zeka” konulu konferans GAÜN Atatürk Kültür Sahnesi’nde...

Devamını oku
Haber: Ezgi Arpacı

Öğrenci Bütçesine En Uygun Telefon Modelleri

Öğrencilerin iletişim ihtiyacını1.000 ile 1.500 TL arasında Samsung ve LG marka telefonlarla gideriyor. Teknolojinin gelişmesiyle  beraber günümüzde neredeyse her...

Devamını oku
Haber: Uğur Şimşek Fotoğraf: Uğur Şimşek

Yeni Medya Küçük Kuşakların

2005 yılından itibaren hızla yayılan sosyal medya kullanımı gün geçtikçe artıyor ve küçük kuşakların hayal dünyasına ışık tutuyor. YouTube kullanımı yeni...

Devamını oku
Haber: Ekrem Uçar

Sağlıklı Yaşam İçin Spor

Spor salonu yetkililer sağlıklı bir yaşamın anahtarının spor olduğunu söyledi. Sağlık için spor yapmanın önemini vurgulayan spor salonu yetkililerinden Haşim Deveci, “Her...

Devamını oku
Haber: Ezgi Arpacı

‘‘Cep Herkülü’’ Naim Süleymanoğlu'na Veda

Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu, İstanbul’ da tedavi gördüğü hastanede 18 Kasımda hayatını kaybetti. Naim Süleymanoğlu,...

Devamını oku
Haber: Rabia Balcı Fotoğraf: Adem Sarı

Şifa Niyetine ‘‘Beyran’’

Gaziantep’ in  tescilli ve en eski lezzetlerinden birisi olan ‘‘beyran’’ hastalıklara adeta bir şifa kaynağı oluyor. UNESCO tarafından gastronomi alanında yaratıcı...

Devamını oku
Haber: Uğur Şimşek Fotoğraf: Uğur Şimşek

Terk Edilen Evler Korku Saçıyor

Kentsel dönüşüm projesiyle terk edilen evler mahalle sakinlerine korku saçıyor. Gaziantep‘te kentsel dönüşüm projesi çeşitli mahallelerde...

Devamını oku
Haber: Uğur Şimşek Fotoğraf: Uğur Şimşek

Kentsel Dönüşümle Geçmişe Özlem

Gaziantep’te başlatılan kentsel dönüşüm projesi mahalle sakinlerine geçmişe özlem duyulmasına neden oldu. Gaziantep‘te 2012 yılı itibariyle gerçekleşen...

Devamını oku